Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 14257161



*

nr 1425 7161


Fat

2 st, silver, 1977 och 1949, Längd: 20cm. Vikt: 356g


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 oktober 2021
kl 19:55:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/10 19:35:29 1      1.100 kr
14/10 12:55:48 2      1.200 kr
15/10 10:31:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver ädelmetall
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr